Jeszcze do niedawna procedura zatrucia zęba była przeważnie przeprowadzana podczas leczenia kanałowego. Obecnie zatruwanie zęba nie jest już wymagane do przeprowadzenia leczenia.

Po co dentysta zatruwa zęba?

W niektórych przypadkach zatrucie zęba jest konieczne do przeprowadzenia endodoncji. W momencie kiedy zakażony nerw jest głównym źródłem bólu, specjalista otwiera komorę zębową a także przeprowadza dewitalizację, czyli potocznie zatrucia. Wprowadzenie trutki do komory zębowej powoduje obumarcie nerwów a także tym samym zniwelowanie ogniska bólowego.

Kiedy zatruwa się ząb?

Ząb trzeba zatruć, żeby pacjent nie czuł bólu podczas oczyszczania kanału. W sytuacji, gdy nerw naszego zęba jest już całkowicie martwy, zatrucie jednak nie musi być przeprowadzone.

Dewitalizacja to procedura, którą przeprowadza się przy oczyszczaniu kanału, kiedy pacjent wciąż odczuwa ból. Jeśli znieczulenie nie daje odpowiednich rezultatów do zęba wprowadza się trutkę. Takie zatrucie może być przeprowadzone również, gdy pacjent obawia się z jakichś względów normalnego znieczulenia. Bardzo często wybierany jest tą metodę uśmierzenia bólu u małych dzieci, których zęby wymagają leczenia kanałowego.

Bezpieczeństwo

Do dewitalizacji zęba używany jest paraformaldehyd. To toksyczna substancja i jest ona przyjazna dla ludzkiego organizmu. W sytuacji prawidłowo przeprowadzonego zabiegu ten związek chemiczny nie powinien posiadać wpływu na pozostałe części ciała. Jednak w badaniach przeprowadzonych na pacjentach obecność paraformaldehydu jest widoczna w nerkach, płucach, węzłach chłonnych a także mózgu. W szczególności niebezpieczna jest sytuacja, kiedy trutką wydostanie się z wnętrza zęba a także dostanie się do układu pokarmowego.https://www.ionicwhite.pl/

 

Zobacz jak można wybielić zęby bez dentysty ionic white

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *