Skazani na Shawshank jest arcydziełem, które może wywołać ciarki na plecach, łzy czy szczery uśmiech. Po sprawdzeniu tego obrazu wybiera się widzieć go jeszcze za każdym razem, kiedy tylko nadarza się okazja. Są tacy, co myślą, że nie da się skopiować dzieła doskonałego jakim jest powieść Stephena Kinga również do ostatniego dostarczyć jej ducha na ekranie. Takich filmów, co idealnie odwzorowują powieści jest tyle, że można policzyć na palcach jednej ręki.

Skazani na Shawshank cały film

Film Franka Darabonta przylega do tych dzieł. Reżyserowi udało się oderwać od klimatu grozy i elementów nadprzyrodzonych. Dzięki temu dzieło zostało zrozumiane. Widz identyfikuje się z przeszłością. Widzimy człowieka, który rywalizuje o wolność, o zasadę i sprawiedliwość. Ta modna jest tłamszona, jednak kiedy jednak zwycięża.

Skazani na Shawshank

Skazani na Shawshank

Film opowiada o małym bankowcu Andym Dufresne, który traci swoją żonę, którą przyłapuje na zdradzie. Andy miał wszystko, o czym mógł chcieć młody człowiek. Proces jest szybki, a sędzia wydaje surowy wyrok. Podwójne dożywocie. Trafia on do więzienia Shawshank. Systemie w nim chodzą sadystyczni strażnicy. Naczelnika gra Samuel Norton. Pod zasłoną Pisma Świętego dokonuje jeszcze wyższych oszustw i występków. Więzienie nie łamie Andy’ego. Zaczyna rozumieć zasady istniejące w więzieniu, i co najważniejsze – wykształceniem zdobywa chłodną sympatię strażników. Andy czuli się z czarnym Redem (Morgan Freeman). Wiele lat przesiedzianych w Shawshank rzuca się niespodziewanie jednej nocy. Dzieje się to, co stanowiło nieprzewidywalne, i co wyraża swoje piętno na bohaterach a w oryginalni sposób pieczętuje ich przyjaźń.

Zobacz pożyczki długoterminowe online

Reżyser bez zbędnych scen opisuje przyjaźń, która została w więzieniu 20 lat. Pojawia się poetycka sprawiedliwość, która prowadzi pokój w świecie zdeprawowanym i tanim.

Kiedy Andy dostaje wyrok, sędzia używa ostrych słów „uderza mnie pański brak skrupułów i lodowaty chłód”. Andy w takim bycie jest również, kiedy inni współwięźniowie grożą mu, prześladują, biją i gwałcą. Nasz bohater znosi wszystkie przeciwności losu życia za kratami. Godzi się spośród ostatnim etapem rzeczy, jednak nie wytwarza się zniszczyć. Na końcu filmu jego pokora została wynagrodzona. Film ma monologi głównych bohaterów, które nie opisują tego co nosimy na ekranie, ale jakby są naszym jedzeniem a idą zajść w świadomości bohatera.

zobacz źródło Skazani na Shawshank

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *