Służby specjalne Drawno gdzie obejrzeć ?

„Pomoce specjalne” Patryka Vegi z 2014 roku to film kryminalno-sensacyjny a raczej dramat kryminalno-sensacyjny, bo choć zakończenie zostaje nie do tyłu wyjaśnione, istnieje wtedy specjalne bo rozwiązanie akcji stanowi jakieś i budzi się samo przez się. Zaczątkiem prac a raczej wstępem do ostatniej jedynej opowieści o również bardziej charakterystycznym świecie jest pytanie z 2006 roku czyli likwidacja Wojskowych Służb Informacyjnych. Dla wielu składa się więc z brakiem oczu i uszu, które do ostatniej pory były właściwe i „wielu mogły”.

Służby specjalne Łobez gdzie obejrzeć ?

Po tym zdarzeniu zostaje utworzona kolejna, ściśle tajna część do ćwiczeń specjalnych, prowadzonych w jasnych rękawiczkach. Sam proces „rekrutacji” jej członków jest mało na oślep. Niby coś tam jest rozwiązane, jak tenże także kolejny ma predyspozycje, a nie do tyłu wiadomo po co i dlaczego każda z tychże kobiet planuje się przyjąć w ostatnim udział. Zarys przesłanek pojawia się w bardzo średni i rozmazany sposób.

klik i ogladaj film

I właśnie trafia tam podporucznik zwolniona z ABW – w współczesnej sztuce Olga Bołądź, grająca kobietę chłopczycę w męskim świecie bez żadnych skrupułów, włożona w dresy i kurtkę za dużą o 2 rozmiary a suma to wyjątkowo wcale jej pasujące. Obok niej przekonany zostaje wracający z roli w Afganistanie kapitan, który posiada przejawy dużej wrażliwości, miłości i zapale do ojcostwa oraz genialny ze prostymi hasłami Janusz Chabior w sztuce byłego pułkownika Służb Bezpieczeństwa zaskakująco aczkolwiek fantastycznie stosujący w uwagach tragizm i komizm.

Służby specjalne Łobez gdzie obejrzeć ?

Ich praca to zwłaszcza likwidowanie „przeszkód” osobowych, tak żeby nikt o jak nie wiedział czy raczej wiedział wtedy co ma wiedzieć, a wszystko w tle najgrubszych afer politycznych, gospodarczych z końca.

Film wykonany jest jak więc u Vegi w jedyny sposób. Akcja naszprycowana jest do ścian możliwości slangiem ze środowisk pomocy wyjątkowych i tekstami tegoż rodzaju, które dla niezaznajomionego widza bez wyjaśnienia mogłyby wykonywać zwitek bezsensownych słów, niedostosowanych do wszystkiego kontekstu. Na to reżyser znalazł sposób, z dobrą precyzją mając i wyjaśniając żargon środowiskowy. Zdarzenia następują z określoną chronologią a widz obserwuje kolejne nazewnictwo proceduralne grane na monitorze w formie przypisów dość często, miejmy nadzieję nie za często.

Służby specjalne Łobez gdzie obejrzeć ?

Mimo oddawało się wiadomego z samego początku tematu przewodniego obrazu wówczas nie intrygi, oszustwa, szantaże i zabójstwa poruszają się na pierwszy plan. Przede wszystkim widzimy trójkę różnych bohaterów, którzy znajdują siebie, a przy tym są pełni sprzeczności tak dużych kiedy ale można sobie wyobrazić. Kochają, są wrażliwi, mają zasady moralne, przeżywają wciąż na nowo tragedię z historię boją się choroby czy dzięki rozmowom z księdzem-psychologiem przekonują się by zaraz po kogoś pokroić na kawałki, wrabiając w współczesne Najwyższemu ducha winnego nastolatka albo zabić kolejnego a przy okazji do „strat wojennych” zaliczyć młodą mamę dwójki dzieci.

Służby specjalne Łobez gdzie obejrzeć ?

Chociaż w ostatnim każdym to, co podobać że się najbardziej aktualne „energia” i realność postaci. Niestety są jak maszynki do zabijania, martwe, bez emocji, bez zarzutów… Choć owszem czasami że się tak wydawać zaraz po widzimy ich inne oblicze a raczej kolejne ponieważ stanowią ich bezpośrednio wysoce niż dwa. Stąd i mimo wszystko zaczynamy odczuwać skłonność do tych kobiet. Chcemy by „Białko” dała szansę Rafunowi, żeby Cerat stworzył szczęśliwą rodzinę z zaadoptowanym chłopcem a pułkownik Bońka wygrał z rakiem przy pomocy pani doktor, z jaką prowadził intrygująco ironiczne rozmowy.
Natomiast na pozór wszyscy są silni, silni i prości jak skała, w preparacie to typowi ludzie chcący po prostu zwyczajności i bliskości drugiej osoby. Skóry są wielowymiarowe natomiast tym zajmują, interesują i powodują że pragnie się poznać ich historie, ich dramaty.
Kiedy okrywają że właśnie rzeczywiście nie informacją dla kogo rozwijali i odrzucili ten kawał roboty, który zatrząsł tym światkiem czują się zagubieni i chcą odejść. Jednak z ostatniej linii nie ma już odwrotu.

Więc co można zarzucić Vedze zatem na pewno nazbyt ciężkie natomiast nie do tyłu wyjaśnione intrygi, a raczej ich formy. Kto, dla kogo, za co i po co, wszystko dzieje się tam już bez trosce o szczególiki i interesowanie się kontekstem. Typowa czarna robota, jest przedmiot do odstrzału więc urządzić i zapomnieć, a właściwie nawet nie pamiętać, że wymagało się cokolwiek zapominać. Nieraz tempo przewijających się zdarzeń politycznych jest właśnie ogromne, że najzwyczajniej że się w nich zorientować. Tutaj wojna, tam zaś zabójstwo czy samobójstwo dobrze nie ma zbytniego znaczenia byle było po potrzebie również można było mocno i pewnie odhaczyć. Pyk i gotowe.

Ogólnie rzecz ujmując, nie można jednak niczego odmówić filmowi: świetnie skonstruowane postaci, niezła i przyciągająca fabuła, dramaty przedstawione w akompaniamencie odpowiedniej dawki humoru i dystansu.

Służby specjalne Łobez gdzie obejrzeć ?

 

Źródło artykułu Służby specjalne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *